P200
LOADING...
#ChatLiner: Izgradnja sistema od poverenja
#Šta je Digital Chip Card Locker (DCCL)?
Da bi obezbedio autentično šifrovanje prenetih datoteka i poruka, ChatLiner se oslanja na Digital Chip Card Locker tehnologiju, još jedan proizvod koji je razvio Blue2Digital.
Digital Chip Card Locker, ili skraćeno DCCL je alatka zasnovana na "end-to-end" enkripciji za šifrovanje i dešifrovanje slika, audio i video snimaka, PDF dokumenata, animiranih GIF-ova i drugih datoteka.
#Šta je DCCL par kripto ključeva?
Uz pomoć Digital Chip Card Locker tehnologije generiše se par kriptografskih ključeva koji se sastoji od dva različita, ali matematički povezana ključa - jednog javnog i jednog privatnog.
Javni DCCL ključ je javno dostupan, dok privatni DCCL ključ mora da se čuva u tajnosti i nikada ne treba da se deli sa drugim korisnicima ili javno prikazuje.
DCCL ključevi su odgovorni za šifrovanje i dešifrovanje datoteka i poruka koje se razmenjuju u okviru ChatLiner aplikacije.
#DCCL + RSA
Digital Chip Card Locker je usko isprepleten sa RSA asimetričnim algoritmom šifrovanja i posebno je pogodan i efikasan za šifrovanje datoteka i velikih količina podataka.
Pored para DCCL ključeva, postoji i par RSA ključeva koji se generiše zajedno sa parom DCCL ključeva.
RSA ključevi koji se koriste u DCCL-u su dužine 2048 bita i još uvek se smatraju bezbednim od sajber napada.
DCCL omogućava da se šifrovani podaci prevedu u matematički podesan format za prenos preko interneta i pouzdano dešifrovanje od strane primaoca.
RSA, s druge strane, obezbeđuje poverljivost promenljivih koje čine DCCL algoritme za šifrovanje i dešifrovanje.
DCCL je taj koji šifruje podatke, a ne RSA, da budemo precizni, ali RSA pruža dodatnu sigurnost DCCL ekosistemu.
Pravilo kojeg se ChatLiner pridržava je da privatni DCCL/RSA ključ može, ali ne mora da bude uskladišten lokalno na vašem računaru, ali se nikada ni sa kim ne deli, ne šalje se nigde i ne skladišti se u "oblaku" ili na bilo kojoj udaljenoj lokaciji.
#Kako ChatLiner sprečava kršenje podataka?
Da bi se dešifrovale datoteke i poruke koje je šifrovao ChatLiner, morate da budete u mogućnosti da reprodukujete DCCL algoritme i u isto vreme, da dodjete u posed odgovarajućih privatnih ključeva.
Hajde da detaljnije pogledamo neke primere i steknemo uvid u to kako to zapravo funkcioniše u praksi.
#Šta ako neko dođe u posed privatnog DCCL ključa?
#Šta ako neko ima uvid u DCCL algoritme?
Pretpostavimo sada da neko upoznat sa DCCL algoritmima za dešifrovanje ima legitiman pristup serveru koji komunicira sa ChatLiner-om.
Da li bi taj neko mogao da dešifruje datoteke i poruke koje su tamo uskladištene?
Odgovor je jednostavan: ne, ne bi mogao, pod uslovom da ne dođe u posed privatnog DCCL ili RSA ključa. To je kao da stojite ispred vrata koja ne možete da razvalite i nemate ključ da ih otključate, pa ne možete da uđete. I samim tim ne možete da dešifrujete poruke iza tih vrata.
Od ključne je važnosti da se privatni ključ ne otkriva javno i da se nikada ne ostavlja i ne čuva na bilo kojoj udaljenoj lokaciji.
#Šta ako dođe do presretanja poruke?
Može da se desi da se bezbedna veza između dva korisnika prekine i poslata poruka presretne.
Bez obzira na to, ne pravi se razlika u poređenju sa prethodna dva primera.
Jer, isto pravilo i dalje važi: da bi se dešifrovale datoteke i poruke koje je šifrovao ChatLiner, morate da budete u mogućnosti da reprodukujete DCCL algoritme i u isto vreme, da dodjete u posed odgovarajućih privatnih ključeva.
Zbog ovoga se i kaže da je malo verovatno da bi iko ikada mogao da smisli rešenje za lažiranje sistema zasnovanog na ChatLiner-u ili da ga učini ranjivim na sajber napade.
Prosto rečeno, ovaj sistem nije ranjiv i nema slabih tačaka.
#Enkripcija "od kraja do kraja" u pravom smislu te reči: ChatLiner, Vama na usluzi
#ChatLiner je platforma za razmenu poruka sa "end-to-end" enkripcijom koja obezbeđuje autentično šifrovanje prenetih datoteka i poruka i sprečava njihovu modifikaciju, gubitak, oštećenje ili zloupotrebu.
Nema kompromitovanja, presretanja ili prikupljanja ličnih podataka korisnika ili osetljivih podataka sa uređaja korisnika.
|